Az aktív idősödés elősegítése jobb lehetőségek megteremtését jelenti annak érdekében, hogy az idősebb nők és férfiak aktivitása fokozódjon az élet minden területén.

2012 a tevékeny időskor és a nemzedékek közötti szolidaritás európai éve, amely az Európai Unió által meghirdetett kampányév, arra hívja fel a figyelmet és ad támogató segítséget, hogy erősítsük a legfontosabb értékeinket és az életút által összefonódó, egymás segítségére lévő két korcsoportot, a felnövekvő és a tapasztalattal rendelkező, de fizikailag hamarabb fáradó korban lévőket ismét kapcsoljuk össze. Programjaival, tájékoztatóival ezt kívánja elősegíteni az aktív idősödés európai éve  (Tevékeny Időskor Európai Éve) hazánkban és az egész unióban. Ennek érdekében került megrendezésre első ízben egy nagyszabású rendezvény, a Nemzedékek Napja  2012. április 28-án Budapesten, a Millenáris Parkban. (a program jobb oldalt letölthető).

A cél tehát az, hogy az idősebb nők és férfiak tevékenysége, hozzájárulása fokozódjon az élet minden területén, a képzésben, önképzésben, ezáltal jobb eséllyel lehessenek jelen a munkaerőpiacon, a segítségnyújtásban vagy az önkéntességben, így éljenek meg valóban teljes életet. Ösztönözni szeretnénk, hogy az egészségben és méltóságban átélt idősödés követendő érték legyen a fiatalok számára. A méltóság kijárjon mindazoknak, akik ezt kiérdemlik a családi életben és a társadalomban egyaránt.

Az idősödők, idősebbek életminőségének javítását, aktivitásának növelését, munkájuk elismerését célozta a kormány több eddigi intézkedése is. Az Önkéntesség Európai Évéhez kapcsolódóan 2011-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium elindította a TÁRS programot, melynek keretében diákok szociális intézményekben vagy családi körben veszik fel a kapcsolatot az idős emberekkel, segítségükre lehetnek és megismerhetik élettapasztalataikat.

2011-től a nők 40 év jogosultsági idő alapján korhatárra tekintet nélkül visszavonulhatnak a munkából. Az idősebb nők a családban és a munka világában történt együttes helytállásának elismerése mellett a korhatár nélküli nyugdíjba vonulással lehetőséget kapnak arra, hogy nagymamaként segíteni tudjanak unokáik nevelésében vagy több időt fordíthassanak családtagjaikra.

A hazai időspolitika egyaránt fókuszál a jelenre és a jövőre, épp ezért a kormány kiemelten kezeli az egészségmegőrzés egyik elemét, a nyári pihenést. Cél, hogy a születéskor várható élettartam növekedjen, minél jobban közelítsen az európai uniós átlaghoz. Ezen célkitűzéshez kapcsolódóan kiemelten fontos az egészségben eltöltött évek számának növelése is, hogy ne csak minél hosszabb életkort éljünk meg, hanem ezt minél tovább jó egészségben. Ennek elősegítése érdekében az Erzsébet Program keretében a kormány 500 millió Ft-ot biztosít idősek kedvezményes üdülésére, a szabadidő aktív eltöltésére.

A közművelődési programok, tanfolyamok résztvevői között emelkedik az idősek aránya. Mind többen vesznek részt közösségi programokon, művészeti csoportok munkájában, képzéseken és sikeresek az egyetemek, főiskolák nyugdíjas akadémiái, kurzusai is. A növekvő aktivitást nemcsak a statisztikák bizonyítják, hanem az európai évhez kapcsolódó „Kortárs” pályázat is, mellyel a minisztérium idős klubok közösségi programjait támogatta. A felhívásra több mint ezer nyugdíjas közösség nyújtotta be pályázatát aktív elfoglaltságot biztosító programra „patchwork” tanfolyamtól a zenei képzésen, a táncversenyen, az énekversenyen, az egészséges életmódot támogató programon át a hagyományőrzésig.